Często spotykamy się z pytaniem czy do komputerowego systemu znieczuleń Quicksleeper 5 potrzebne są specjalistyczne igły?
Urządzenie Quicksleeper 5 posiada taki sam gwint jak karpula, dzięki temu możemy użyć dowolnej igły która pasuje na karpulę. O ile wykonujemy przy użyciu Quicksleepera tradycyjne znieczulenia nasiękowe możemy swobodnie używać dowolnych igieł. Sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana przy znieczuleniach śródkostnych.
W zależności od techniki przewiercenia kości musimy zastosować igły o odpowiednich parametrach.
Przy technice osteocentral (przewiercenie następuję przez brodawkę od góry) należy wybrać igłę 16mm długości i 0,3mm grubości.
Przy technice transkortykalnej (przewiercenie pod kątem 90* do kości), przy bezzębiu i w trójkąt zatrzonowcowy należy wybrać igłę 16mm długości i 0,4mm grubości.
Przy znieczuleniu doprzegrodowym u dzieci należy wybrać igłę 9mm długości i 0,3mm średnicy (jest to taka sama igła jak zalecana do znieczulenia śródwięzadłowego przy urządzeniach SleeperOne i SOAN)

Kolejną istotną kwestią jest możliwość złamania się igły w trakcie perforacji kości. Wybierając igły należy sprawdzić czy jest ona osłabiona przy nasadzie, aby w razie złamania, doszło do tego przy samym plastiku a nie w połowie. Dzięki temu nawet w przypadku złamania igła wystaje z kości i możemy ją w łatwy sposób wyciągnąć.

Warto też zwrócić uwagę na ostrze igły, czy jest to zwykła igła zaostrzona w czubek czy igła z podwójnym ścięciem w kształcie skalpela, co zapewnia większą ostrość i mniejsze uszkodzenie tkanek w początkowym etapie znieczulenia tkanek miękkich oraz łatwiejszą penetrację przy znieczuleniu śródwięzadłowym przy użyciu Sleeperone i SOAN

Podsumowując do komputerowych znieczuleń Quicksleeper, Sleeperone i SOAN możemy używać dowolnych igieł, ale warto wybrać odpowiednie igły do konkretnej techniki znieczulenia oraz dla komfortu i bezpieczeństwa pacjenta.